Patron

Nasz patron Jan Paweł II

Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Łęgajnach – 15 maj 2010

           29 marca 2010 r., podczas posiedzenia Rady Miejskiej w Barczewie, przyjęta została uchwała w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Łęgajnach imienia Jana Pawła II. W owym spotkaniu uczestniczyła również pani dyrektor Elżbieta Kozłowska wraz grupą uczniów, którzy przedstawili dotychczasowe działania szkoły związane   z tym ważnym przedsięwzięciem.

Wzór sztandaru szkoły

O tym, jak Jan Paweł II został patronem naszej szkoły

Wszystko zaczęło się wiosną ubiegłego roku. Pani dyrektor Elżbieta Kozłowska postanowiła wcielić w życie pomysł nadania naszej szkole imienia. W tym celu powołała specjalny zespół nauczycieli, który zaplanował różne działania.

Najważniejszym zadaniem na początku był wybór postaci na patrona szkoły. Spośród wielu sylwetek znakomitych Polaków wytypowano dwóch kandydatów: Jana Pawła II i Marię Zientarę-Malewską. Podczas wyborów 5 czerwca 2009 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także rodzice dzieci przedszkolnych zadecydowali, że Szkoła Podstawowa w Łęgajnach otrzyma imię Jana Pawła II. Ale od słowa do czynu droga daleka. Decyzję społeczności szkolnej musiały poprzeć swoją zgodą takie instytucje, jak: Kuratorium Oświaty i Kuria Biskupia w Olsztynie oraz burmistrz Barczewa.

Symbolem szkoły posiadającej imię jest sztandar. W celu pozyskania funduszy na jego zakup zorganizowana została akcja „Moja nitka w sztandarze”, w którą włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice. Grupa uczniów wraz z panią dyrektor gościła również na posiedzeniu Rady Miejskiej w Barczewie, podczas której radni wsparli finansowo nasze przedsięwzięcie.

Aby postać Jana Pawła II była bliska uczniom wszystkie klasy gromadziły różne materiały, a następnie wykonywały gazetki ścienne i plakaty o Ojcu Świętym. Odbyły się również specjalne lekcje wychowawcze i języka polskiego, a także projekcje filmów. Zdobytą w ten sposób wiedzą uczniowie mogli wykazać się w następujących konkursach szkolnych poświęconych papieżowi: „Co wiemy o patronie”- konkursie wiedzy, konkursach plastycznych – „Motto klasy wybrane z twórczości patrona” i „Ojciec Święty – nasz patron” oraz konkursie piosenki „Dzieci śpiewają Janowi Pawłowi II”. Bardzo uroczyście obchodziliśmy również Dzień Papieski, zaś w czerwcu odbędzie się wycieczka „Śladami Karola Wojtyły’ do miejsc związanych z życiem i działalnością naszego patrona.

Wszystkie te wydarzenia miały nas przygotować do uroczystego nadania Szkole Podstawowej w Łęgajnach imienia Jana Pawła, które nastąpi 15 maja.

W ten sposób rozpocznie się nowy rozdział w historii naszej szkoły, niby tej samej, a jednak już innej.

Krystyna Balukiewicz

Mamy Patrona!

15 maja 2010 roku nasza szkoła w uroczysty sposób przyjęła imię Jana Pawła II i otrzymała sztandar. Dzień ten, pomimo chłodnej aury, dostarczył wiele emocji i ciepłych wzruszeń przybyłym gościom, nauczycielom, uczniom i ich rodzicom.

Pierwszym punktem tej wyjątkowej uroczystości była msza św. w miejscowym kościele celebrowana przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Wojciecha Ziembę. W trakcie nabożeństwa poświęcony został sztandar. Następnie wszyscy udali się do szkoły. Tam, zgodnie z przyjętym ceremoniałem, nastąpił szereg wydarzeń, takich jak: odczytanie i  wręczenie pani dyrektor Elżbiecie Kozłowskiej aktu nadania szkole imienia i przyjęcia sztandaru, odsłonięcie tablicy z nazwą szkoły, przejęcie sztandaru przez poczet uczniów oraz ślubowanie uczniów na sztandar.

Goście, którzy objęli patronat honorowy nad całą uroczystością, a także fundatorzy sztandaru dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w jego drzewce.

Po tej oficjalnej części Szkolne Koło Teatralne zaprezentowało niezwykle wzruszające widowisko słowno-muzyczne poświęcone życiu i posłannictwu Jana Pawła II. Następnie przyszedł czas na wystąpienia i życzenia od przybyłych gości, m.in.: burmistrza Barczewa Lecha Jana Nitkowskiego i jego zastępcy Marka Sztera, przedstawicieli Kuratorium Oświaty i Starostwa Powiatowego, dyrektorów szkół.

Wrażenia z uroczystości można było na koniec upamiętnić wpisem w kronice.

W ten sposób rozpoczął się nowy rozdział w ponad stuletniej historii naszej szkoły.

Sondaż

Poprosiliśmy uczniów naszej szkoły, aby podzielili się wrażeniami z uroczystości nadania imienia szkole i przyjęcia sztandaru. Zadaliśmy pytania:

  1. Co najbardziej zapamiętałeś/aś z uroczystości nadania imienia szkole?
  2. Co według Ciebie znaczy posiadanie patrona przez szkołę? Czy to coś zmienia?
  3. Co Ci się najbardziej podobało podczas uroczystości?

Klaudia Olszewska, kl. IVa

1.Najbardziej z uroczystości podobało mi się nadanie imienia szkole i kiedy wnoszone nasz sztandar .

  1. Według mnie posiadanie patrona zmienia to, że szkoła posiada również sztandar i imię.
  2. Podczas uroczystości najbardziej podobało mi się przedstawienie koła teatralnego.

 Szymon Langer, kl. IVa:

1.Wszystko związane ze sztandarem, czyli : wejście, przybijanie gwoździ i ślubowanie

  1. To znaczy, że szkoła ma przykład do naśladowania. A zmienia to wiele. Nasz patron motywuje nas do pracy i to jest bardzo ważne.
  2. Najbardziej podobało mi się przedstawienie.

Wojtek Komar, kl. IVa:

1 Najbardziej zapamiętam przedstawienie grupy teatralnej.

  1. Mamy wzór do naśladowania.
  2. Przedstawienie

Bartosz Bawoł kl. VI:

  1. Z uroczystości nadanie imienia szkole najbardziej zapamiętałem wbijanie gwoździ.
  2. Według mnie posiadanie patrona przez szkołę dużo zmienia, gdyż Jan Paweł II był niesamowitym człowiekiem, pracowitym i dlatego musimy brać z jego przykład.
  3. Podczas uroczystości najbardziej podobało mi się przedstawienie.

Adam Niemczuk, kl. Va:

  1. Zapamiętałem poczty sztandarowe.
  2. Szkoła ma teraz imię i teraz już nie jest zwykłą szkołą podstawową w Łęgajnach, od teraz jest to szkoła im. Jana Pawła II.
  3. Wejście pocztów sztandarowych.

Ola Przybysz, kl. Va

  1. Najbardziej zapamiętałam moment gdy dzieci z koła teatralnego puściły balony i wypuszczone zostały gołębie.
  2. Posiadanie patrona znaczy dla mnie bardzo dużo a przede wszystkim to że jest nim J.P II.
  3. Przedstawienie.

Klaudia Kilik, kl. Va

  1. Najbardziej zapamiętałam wręczenie aktu nadania szkole imienia i sztandaru.
  2. Posiadanie patrona, a szczególnie takiego jak Jan Paweł II jest zaszczytem dla naszej szkoły i myślę, że zapoczątkowało to nowy rozdział.
  3. Najbardziej podobało mi się przedstawienie, moment wypuszczenia gołębi i baloników.

Klaudia Malczyk, kl. Va

  1. Z uroczystości nadania imienia zapamiętałam przedstawienie i wstąpienie sztandaru na plac szkoły i wbicie gwoździ.
  2. Według mnie posiadanie patrona Jana Pawła II znaczy, że szkoła będzie więcej znaczyła i będzie się wyróżniała.

3. Podczas uroczystości podobało mi się najbardziej wypuszczenie gołębi i balonów z helem.

Dzień Papieski – 2013

Papież dialogu
27 października w Parafii w Łęgajnach pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego po Mszy św. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali mieszkańcom  program artystyczny pod tytułem:
„Jan Paweł II – papież dialogu”.

Program wypełniły scenki z życia naszego Patrona od okresu dzieciństwa, poprzez duszpasterstwo młodzieży i czas jego długiego pontyfikatu na Stolicy Piotrowej. Ich istotą było dążenie Jana Pawła II do nauczenia ludzi dialogu oraz konkretne jego wysiłki zmierzające do dialogu na płaszczyźnie różnic religijnych, społecznych i kulturowych. Nasz Patron był Mistrzem dialogu. Promował dialog jako jedyną drogę porozumienia się pomimo różnic. Pokazywał, że dialog z młodymi jest możliwy, co więcej młodzi potrzebują dialogu. Wskazywał na wartość dialogu w rodzinach, w społeczeństwach, w dążeniach ekumenicznych chrześcijan i w relacjach z niechrześcijanami.

W rolę Papieża wcielił się znakomicie uczeń klasy IV – Kuba Szejn. W scenkach towarzyszyli mu uczniowie klasy IV a – członkowie koła teatralnego: Amelia Andernajs, Julia Michalska, Daniel Nowak, Kuba Kopczyński, Kuba Żelazny. Dewizę dialogu jako filozofiię życia Papieża przedstawiły narratorki: Kasia Gumienniczuk i Monika Kocik. Program artystyczny ubogaciły przygotowane przez ks. Proboszcza Ryszarda Andrukiewicza slajdy oraz piosenki, z jakimi wystąpili uczniowie klasy I i II naszej szkoły. Nad całością programu czuwały jego organizatorki – panie: Eliza Skindel i Iwona Sankowska.

Mamy nadzieję, że kolejna lekcja, jaką dał nam Ojciec św. Z Domu Ojca zaowocuje refleksją, a ta owocami praktykowania dialogu na co dzień.

Iwona Sankowska